05

Aras Kuş Cenneti'nde halkalanan kuş sayısı 160 bini geçti

Dünyanın farklı kıtalarından gönüllü akademisyenleri de ağırlayan Iğdır'daki Aras Kuş Araştırma Merkezi'nde, 16 yılda 160 binin üstünde kuş halkalandı.

Detay
05

Atatürk döneminde Kur’an yasaklandı diyenlerin yüzüne tokat gibi vurulacak belge

Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarının "Atatürk Kur-an’ı yasakladı" iddialarını çürüten ve yüzlerine tokat gibi çarpan arşive belgesi yeniden gündeme geldi. 5 Şubat 1938 tarihli belgede, din öğretiminin önemine vurgu yapılarak her evde bir Kur-an’ı Kerim bulundurulması gerektiği belirtiliyor.

Detay
05

THY’DE YAŞADIKLARIMIZ AFFEDİLEMEZ / Hüseyin Dönmez

Bu yıl 11 Ağustos 2022 tarihinde THY ile eşim ve kızım 3 kişi Brüksel-İstanbul-Edremit için bilet aldık. Yani Brüksel Zaventem Havalimanı’ndan, İstanbul Havalimanı bağlantılı Edremit Koca Seyit Havalimanına erişmek için yola çıktık.

Detay
05

KAFA MI TATİLDE, AKIL MI? Zana Eminli ACAR

Tatilin fiziksel dinlenmeden ziyade kafada gerçekleşmesi hali. Yalnız kafa kelimesinin yerine akıl tatilde dediğimizde olay bambaşka bir boyuta evriliyor. Olay da tam da burada! Fiziken her an aktif olmasak da beyin hep faal.

Detay
05

30 Ağustos Zafer bayramımı'zın 100. Yılı Kutlu olsun

Büyük Önder Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Temmuz 1922'de başlayan ve 30 Ağustos'ta büyük bir zaferle taçlandırdığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, tarihe altın harflerle yazılan en büyük kahramanlık destanlarından oldu.

Detay
05

~DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ GENÇ YAZARLARA YTB’DEN EĞİTİM

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Maltepe Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen "Uluslararası Genç Yazarlar Akademisi"nin sertifika programı gerçekleştirildi. Program kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden gelen 65 genç yazara yönelik; şiir, öykü, deneme ve çeviri gibi alanlarda seminer ve atölyeler tertip edildi.

Detay
05

~~PANDEMİ’YE RAĞMEN DEVLETİMİZİ İYİ BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDEN BÜYÜKELÇİM, SAYIN DR. HASAN ULUSOY ÇOK TEŞEKKÜRLER / Celil Gündoğdu

Ben, yaklaşık 20 yılı aşkın bir sürede aralıksız, Belçika’da Basın hizmeti vermekteyim. Uzunca bir süre görev yaptığım Belçika Brüksel’de yaklaşık 8 Büyükelçi’nin hizmetlerine mesleki açıdan şahit olmaktayım.

Detay
05

BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA HZ .HÜSEYİN'İN YEZİD TARAFINDAN ŞEHİT EDİLİŞİNİN 1383. YILI ANILDI

~Aşura'da gözyaşı seli! İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da Kerbela şehitleri böyle anıldı Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve yakınlarının Kerbela'da şehit edilişinin 1383. yılında İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da programlar düzenlendi.

Detay
05

BUGÜN AŞURA Kerbela Katliamı nasıl gerçekleşti?

Kerbela katliamının 1383. yıldönümünde İmam Hüseyin ve Kerbela Şehitleri yas merasimleriyle anılmakta.

Detay
05

DÜNYA'DA 9 ADET, AVRUPA'DA İSE YALNIZ BELÇİKA'DA BULUNAN ‹GEMİ ARABA› İLE HEM KARADA HEMDE GÖLDE GEZİ MÜMKÜN...

Yurt dışına tatile gidemeyenler, Belçika'nın güzel ve gizemli yerlerinde tail yapma imkanı bulmaktalar. Bu tatiller hafta sonları ya da günü birlik olmakta. Sevgili oğlum Muhammet Gündoğdu'nun babasına (Celil Gündoğdu) ve sevgilitorunlarım Naki Gündoğdu ve Nisa Gülmez için yaptığı günübirlik gezi sürprizi bizi çok mutlu etti.

Detay
05

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...

TÜM OKURLARIMIZIN VE İSLAM ALEMİNİN KURBAN BAYRAMINI TEBRİK EDER, İBADETLERİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİZ.

Detay
05

TÜRKİYE ARNAVUTLARI / Bertan ARIN

Türkiye ArnavutlarıAnadoluya bilinen ilk Arnavut göçleri Arnavutluğun ve Arnavut’ların yaşadıkları diğer bölgelerin (eski Yugoslavya ve Makedonya) Osmanlı idaresine geçmesiyle başlamıştır. Bu bölgelerdeki Arnavutların 15. yüzyıldan itibaren edebiyat ve askeri açıdan eğitim ve ekonomik yönlerden ve İslam’ın önemli merkezi olan Anadolu topraklarına göçlerini başlatmıştır.

Detay
05

~~MÜSLÜMANLARIN OYLARINI ALIP, 'HELAL KESİM' İBADETİNE ENGEL OLMAK NE KADAR ETİK’TİR? / Celil Gündoğdu

Belçika Müslüman ve Yahudi Toplumlarının ‘Helal Kesim İbadetleri’ni engellemeye yönelik siyasi kararlar gündemini korurken, farkında olmadan ‘Belçika Toplumu’nun barış ve dostluk ortamı adeta sabote edilmekte.

Detay
05

İlahiyatçılardan 'Alevi aday' tartışmalarına yönelik açıklama: Ayrımcılığa hayır!

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı merak edilirken son günlerde siyaset dünyasında 'Alevi aday' tartışmaları gündeme oturdu. İlahiyatçılar, ayrımcılığa karşı tepki olarak bir bildirge yayımladı.

Detay
05

BAŞKAN EMİR KIR İSTANBUL'DA DÜZENLENEN 'AVRASYA EKONOMİK ZİRVESİ'NDE KONUŞMA YAPTI

~Belçika Federal Milletvekili ve Saint Josse Belediye Başkanı Emir Kır katıldığı Marmara Vakfı'nın düzenlediği '25.ci Avrasya Ekonomik Zirvesinde bir konuşma yaptı. 'Onur Madalya'sıyla da ödüllendirilen Başkan Kır'ın konuşmasının tam mentini sizlerle paylaşıyoruz.

Detay