05

ABD’de skandal Türkiye tasarısı Temsilciler Meclisi’nden geçti!

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, 10 Mayıs’ta sunulan ve Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması halinde F-35 programından çıkarılması çağrısı yapan karar tasarısını kabul etti. Türkiye’ye S-400 silah sistemi alımını iptal etmesi çağrısı yapıldı.

Detay
05

PRESS RELEASE ON THE OCCASION OF THE ELECTION OF TURKMENISTAN TO THE STRUCTURES OF THE UN ECONOMIC AND SOCIAL COUNCIL (ECOSOС)

~~On the 7th of May 2019, during the work of Organizational session of the United Nations Economic and Social Council, Turkmenistan was elected to its three important bodies: Executive Council of the World Food Programme for the period of 2020-2022, Commission on Population and Development for the period of 2020-2024 and Commission on Narcotic Drugs for the period of 2020-2023.

Detay
05

1 MAYIS EMEKÇİ İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN

İşçiler meydanlardan 1 Mayıs mesajını böyle verecek: ‘Kıdem tazminatıma dokunma’ Ekonomik krizin altında ezilen milyonlarca işçi bugün meydanlara inecek. “Kıdem tazminatıma dokunma” diye haykıracak.

Detay
05

ÇİRKİN SALDIRI BİLANÇOSU 150 VE ARTARAK DEVAM EDİYOR

Son dakika… Sri Lanka’da kilise ve otellere Paskalya’da bombalı saldırı Hint Okyanusu'nun incisi olarak bilinen ve bir ada ülkesi olan Sri Lanka'da 3 kilise ve 3 otelde patlama meydana geldi. En az 138 kişi yaşamını yitirirken en az 400 kişi yaralandı. Yetkililer intihar saldırısı ihtimali üzerinde durduklarını açıklarken, başbakan ulusal güvenlik konseyini toplantıya çağırdı. Sozcu.com.tr 08:15 - 21 Nisan 2019 Haberler Dünya Son dakika… Sri Lanka’da kilise ve otellere Paskalya’da bombalı saldırı 21 milyonluk bir nüfusa sahip olan Sri Lanka, Paskalya Yortusu’nu korkunç bir saldırıyla yaşadı… “Hint Okyanusu’nun İncisi” olarak bilinen Sri Lanka’nın başkenti Colombo, Negombo ve Batticaloa kentlerinde bulunan kiliselere ve 3 otelde bombalı saldırı yaşandı. Nüfusunun yüzde 70’i Budist olan Sri Lanka’da St. Anthony’s Kilisesi’nde yaşanan saldırı sonrasında ilk belirlemelere göre en az 138 kişinin öldüğü ve 400 kişinin de yaralandığı açıklandı. Yetkililer henüz saldırıyı kimin üstlendiğine dair bir açıklama yapmadı. Arka arkaya saldırıları yaşayan Sri Lanka, “Hint Okyanusu’nun İncisi” olarak biliniyordu. Kilisede yapılan ayin sırasında saldırının gerçekleştiğini açıklayan yetkililer başkent Colombo’daki lüks otellerde de çok sayıda yaralı olduğunu duyurdu. Sri Lanka hükümetinde görevli bakanlardan Harsh de Silva, “Korkunç görüntüler var. Aralarında yabancıların da olduğu çok sayıda insan yaralandı ve yaşamını yitirdi” dedi. 10 yıl önce iç savaşı yaşayan Sri Lanka tarihindeki en büyük saldırı sonrasında Başbakan Ranil Wickremenesinghe ulusal güvenlik konseyini toplantıya çağırdı. yaralı sayısının çok olması sebebiyle kan bağışı çağrısı yapıldı. 22 milyon nüfusu olan Sri Lanka’da halkın yaklaşık yüzde 70’i Budist, yüzde 12.6’sı Hindu, %9.7’si Müslüman ve %7.6’sı Hıristiyan. Saldırı sonrasında Sri Lanka teyakkuza geçti. Başbakan Wickremesinge sosyal medya üzerinden bir mesaj paylaştı. Wickremesinge, “Halkımıza bugün yapılan korkak saldırıyı sert bir şekilde kınıyorum. Bütün Sri Lankalıları bu trajik zamanda birlik olmaya ve güçlü durmaya çağırıyorum. Lütfen doğrulanmamış iddia ve açıklamalar üzerinden propaganda yapmayın. Hükümet gerekli adımları atacaktır” dedi. Fotoğraf: AA Sri Lanka’da geçtiğimiz yıl Hıristiyan azınlığa yönelik 86 saldırı olayı yaşanırken bu yl resmi rakamlara göre Budist rahiplerin müdahale ettiği 26 olay yaşandığı açıklandı. En son 25 Mart’ta bir pazar ayinini dağıtmaya çalışan Budistlerin Hıristiyan azınlığın yanı sıra Müslümanların da dini özgürlüklerine müdahale ettiği belirtildi. Son dakika… Sri Lanka’da kilise ve otellere Paskalya’da bombalı saldırı Saldırıda yaralananların yakınları bölgedeki hastanelere akın etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sri Lanka’da kilise ve otellere yapılan terör saldırılarını lanetledi. Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Sri Lanka’da Paskalya Bayramı sırasında kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum” ifadesini kullandı.

Detay
05

PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF KOREA ARRIVED TO TURKMENISTAN ON A STATE VISIT

~~On April 16, 2019, President of the Republic of Korea Moon Jae-in upon invitation of President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, arrived to Turkmenistan on a state visit.

Detay
05

WHO European High-Level Conference on Non-Communicable Diseases has successfully completed in Ashgabat

~~On the 10th of April 2019, the WHO European High-Level Conference on Non-Communicable Diseases “Meeting non-communicable disease targets to achieve the Sustainable Development Goals in Europe” has successfully ended in Ashgabat.

Detay
05

Sudan’da ordu devlet televizyonunu kuşattı… ‘Beşir istifa etti’ iddiası

Son dönemde gösterilerin arttığı Sudan'da bugün sıcak gelişmeler arka arkaya yaşandı... Bugün önce ordu devlet televizyonu binasını kuşattı. Bazı askerlerin içeriye girdiği belirtildi. Uçuşlar durdurulurken üst düzey bir yetkili Sudan'ı 20 yılı aşkın bir süredir yöneten ve uluslararası kamuoyunun savaş suçlusu olarak tanıdığı Beşir'in istifa ettiğini duyurdu.

Detay
05

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU' 'YENİ ZELLANDA KATLİAMI İLE İLGİLİ BM GENEL KURULU OTURUMUNDAKİ HİTABI (2 Nisan 2019, New York)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun BM Genel Kurulundaki Yeni Zellanda Özel oturumundaki konuşmasını sizlerle paylaşıyoruz. Kıymetli temsilciler, Bugün, “insanlığın vicdan meclisi” olarak kurulan bu çatı altında, hepimiz için gittikçe büyüyen bir tehdidi ele almak ve ortak tehdide karşı ortak bir duruş göstermek üzere biraraya geldik. BM Genel Kurulu, bugün en temel değerimiz olan insan hayatının kutsallığı etrafında bizleri biraraya getiriyor. Ancak bu temel değerimiz, teröristlerin ve terörizmin açık saldırısı altında.

Detay
05

Son dakika… ABD’den skandal Türkiye kararı!

Reuters haber ajansı, konuyla ilişkili iki kaynağa dayandırdığı haberinde ABD'nin Türkiye'ye F-35 satışını askıya aldığını duyurdu.

Detay
05

Yeni Zelanda katliam kurbanlarını unutmadı… Binlerce insan anma töreninde buluştu!

Yeni Zelanda’daki cami katliamının yankıları sürüyor. Başta Başbakan Jacinda Ardern olmak üzere tüm Yeni Zelanda halkı, Müslüman toplumuna verdikleri destekle adeta dünyaya ders veriyor. Orta Doğu'daki bitmeyen çatışmalar, Avrupa'da giderek yükselen ırkçılık tartışmaları bir tarafta, Christchurch'te anma töreninde bir araya gelen binlerce kişi sağ duyu ve barış çağrıları yaptı.

Detay
05

Yeni Zelanda devlet televizyonundan canlı ezan okundu

Yeni Zelanda devlet televizyonundan canlı ezan okundu. Christchurch'deki terör saldırısının ardından ilk cuma günü, ezan devlet televizyonu ve radyosundan canlı yayınlandı.

Detay
05

Katliamı canlı yayınladı! Cami saldırısında kan donduran görüntüler

Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan saldırıda kan donduran bir gelişme yaşandı. Saldırganlardan birinin olay anını sosyal medyadan canlı yayınlandığı görüntüler ortaya çıktı. Saldırıda en az 40 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Detay
05

Pakistan Hint jetlerini vurdu

~~Hindistan ile Pakistan arasındaki Keşmir gerilimi devam ediyor... Dün Hindistan'ın Keşmir'deki terör örgütlerine saldırı düzenlemesinin ardından bugün en az 3 Pakistan savaş jetinin Hindistan'a girdiği açıklandı. Öte yandan Hint yetkililer, bölgedeki Srinagar Havalimanı'nın 3 saat boyunca kapalı tutulacağını açıkladı. Öte yandan bölgede Hindistan'a ait bir savaş uçağının düştüğünü ve iki asker ve bir sivilin hayatını kaybettiği duyuruldu. Pakistan'dan yapılan açıklamada Hindistan'a ait iki savaş uçağının vurulduğu ve birinin düştüğü belirtildi. Pakistan yaşananların ardından bütün hava sahasını kapattığını duyurdu.

Detay
05

Endonezya'da geleneksel Türk okçuluğuna yoğun ilgi

Endonezyalılar, geleneksel Türk sporu ve savaş sanatlarına yoğun ilgi gösteriyor.

Detay
05

Çinliler, Türk Dışişleri’nin öldü dediği Heyit’in videosunu paylaştı

Çin hükümeti tarafından yaklaşık iki sene önce tutuklanan ve Türk Dışişleri'nden yapılan açıklamada hayatını kaybettiği belirtilen Doğu Türkistan'ın dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit'in hayatta olduğuyla ilgili bir video paylaşıldı.

Detay