HER YIL OLDUGU GIBI BU YILDA HAM SEMALARINDA AZERBAYCAN BAYRAGI DALGALANDI

~~Her yıl geleneksel olarak yapılmakta olan Ham şehir bayramına Azerbaycan Belçika dostluk cemiyeti olarak Azerbaycan´ı temsil etti .

~~Her yıl geleneksel olarak yapılmakta olan Ham şehir bayramına Azerbaycan Belçika dostluk cemiyeti olarak Azerbaycan´ı temsil etti .

Çeşitli Milletlerin kültür ve medeniyetinin tanıtıldığı şehir bayramında Azerbaycan kültür ve medeniyeti de tanıtıldı.

A.B.D.C Başkanı Ayhan Demirci Ham belediyesinin tertiplediği şehir bayramı kültür ve eğlence programına 6, defa davet edildikleri için memnuniyetlerini belirtti.

Dernek Başkanı Ayhan Demirci Ham şehir festivaline katılma ile ilgili çalışmalar hakkında bilgiler verdi. ‘’Demirci Ham belediyesi bünyesinde görev yapan Uyum Meclisi/Integratieraad sorumlusu ve bölge sorumlu başkanı Daisy Zaenen,Yasemin Soysal'la ve Meryem Demircan yaptığımız görüşmede:’’(Open Straatdag) şehir kültür ve eğlence programı hakkında bize verilen bilgiler dahilinde çalışmalarımıza başladık.

İki stantla katıldığımız Ham şehir bayramında Azerbaycan Tarih, Kültür ve Medeniyetini iyi bir şekilde anlatmak ve tanıtmak için yaptırmış olduğumuz Flamanca tanıtım kitaplarını yaklaşık 1200 adet dağıtarak Belçikalılar’a ve bölgede bulunan diğer yabancı uyruklulara Azerbaycan’ın tanıtılmasında yardımcı olmaya çalıştık .

Sergi bölümüne ayırdığımız ilk standımızda katılımcılara Azerbaycan kültür, turizm ve medeniyetini anlatan Video gösterimi yapılarak katılımcıların dikkatine sunulmuştur. Ayrıca standımızın sergi bölümünde bulunan kültür ve turizme ait tanıtıcı kitap,CD, broşür,Milli giyisileri ve aksesuarlarda katılımcılara takdim edilmiştir.

Bizlere ayrılan ikinci standımızda ise kültürümüzün değişilmezi olan Azerbaycan mutfağına ait yemek ve Tatli çeşitleri katılımcılara sunmak için hazırlanmıştı.

Azerbaycan mutfağına ait olan Etli Yaprak sarmasi, Yogurt asi (Gatix asi) etli yemek, pilav ve Tatli cesitleri (Mirebbe vs) festivale katılanlara ikram edildi. katilimin yüksek oldugu 10 bini aşkin kişinin ziyaret ettiği Ham şehir festivalinde beğenilen ve ilgi gösterilen yemeklerimiz lezzetli oluşuyla beğeni topladı.

Festival katılımcılarının,Belediye baskani Dirk De Vis, siyasiler,STK'lar,Bölge halki ve belediye yöneticilerinin stantlarımıza gösterdikleri ilgi ve derneğimizin katkılarıyla Azerbaycan kültürünü, medeniyetini tanıdıkları için çok memnun olduklarını belirtmeleri, memnuniyetlerini dile getirmeleri bu tür ekinliklere devamlı katılmamızı istemeleri bizleri mutlu etmiştir.

Azerbaycan ve Azerbaycan kültürü hakkında fazla bilgilerinin olmadığını belirten festival katılımcılarına Azerbaycan Belçika Dostluk Cemiyet başkanı olarak Azerbaycan’ın tarihi, kültürü, medeniyeti ve coğrafi yapısı hakkında geniş bilgi ve belgeler verilerek tanıtılmıştır .

Azerbaycan Bayrağının Belçika-Ham semalarında dalgalanmasına vesile olan, Azerbaycan ve Azerbaycan kültürünün tanıtılmasında bizlere bu fırsatı tanıyan basta Ham belediye baskani  Dirk De Vis, Belediye çalışanlarına,Uyum Meclisi-Integratieraad başkanı ve bölge sorumlusu Daisy Zaenen,Yasemin Soysal,Meryem Demircan ve bizlere bu tanıtım çalışmalarımızda destek olan dernek üyelerimize, Azerbaycan Belçika Dostluk Cemiyeti olarak teşekkürlerimizi arz ediyorum’’

Ayhan Demirci