BİNFİKİR TİYATROSU’NDAN FARKLI BİR DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ KUTLAMASI

~Kurulduğu 2008 yılından bu yana 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü her yıl kutlayan Binfikir Tiyatrosu bu yıl Dünya Tiyatrolar Günü’nü 25 Mart Pazar günü HALKA AÇIK PROVA etkinliği ile kutlayacak. Etkinlik kapsamında Binfikir Tiyatrosu bünyesinde bulunan 3 farklı tiyatro grubu provaları Brüksel’in seçkin sanat mekanlarından Sazz N Jazz’da ve De Kriekelaar’da halka açık olarak gerçekleştirilecek.

~Kurulduğu 2008 yılından bu yana 27 Mart  Dünya Tiyatrolar Günü’nü her yıl kutlayan Binfikir Tiyatrosu bu yıl Dünya Tiyatrolar Günü’nü 25 Mart Pazar günü HALKA AÇIK PROVA etkinliği ile kutlayacak. Etkinlik kapsamında Binfikir Tiyatrosu bünyesinde bulunan 3 farklı tiyatro grubu provaları Brüksel’in seçkin sanat mekanlarından Sazz N Jazz’da ve De Kriekelaar’da halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Binfikir Tiyatrosu tarafından “Dünya Tiyatrolar Günü Kutlaması HALKA AÇIK PROVA” başlığı altında yapılan  Dünya Tiyatrolar Günü Kutlaması duyurusunda HALKA AÇIK PROVAda  “Tiyatroyu halka, halkı tiyatroya yakınlaştırıyoruz. Sanatı sokağa sokağı sanata taşıyoruz” denildi.

Pazar günü saat 11.00 – 16.00 arası gerçekleştirilecek olan ve girişin ücretsiz olduğu etkinlik kapsamında Bld Bischoffsheim 38B, 1000 Bruxelles adresinde bulunan Sazz N Jazz’da :

11.00-13.00 : Binfikir R-Gen Tiyatrosu – “Sanal Alem Bir Alem” kabaresi provası ve

13.00 – 16.00: Binfikir Tiyatrosu (yetişkinler) – “Bir Acayip Romeo ve Juliet” oyunu provası  halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Binfikir Çocuk Tiyatrosu çalışmalarının ise saat 11.00-13.00 arasında Rue Gallait 86, 1030 Schaerbeek adresindeki De Kriekelaar’da görülebileceği belirtildi.

2018 yılı Dünya Tiyatrolar Günü bildirisi okunarak başlanacak olan Halka Açık Prova etkinliği ile ilgili ayrıntılı bilginin 0484 528 902 nolu telefondan alınabileceği bildirildi.

KOMEDİ PAZARI etkinliğinde Belçikalı Türklerin doğaçlama ve oyunculuk yeteneklerini keşfetmeye ve keşfettirmeye çalışan Binfikir Tiyatrosu, bu etkinlikte sokağı sahneye taşıyor. Sadece kendisi tiyatro yapmakla kalmayan Binfikir Tiyatrosu, Binfikir Sanat Direktörü Erdinç Utku’nun girişimleriyle diğer derneklerin ve oluşumların da tiyatro çalışması yapmasını teşvik ediyor.  Utku “Sadece sokağı değil, sokağın sorunlarını da sahneye taşıyarak, Belçikalı Türklerin seslerini sahnede duyurmalarına katkıda bulunuyoruz. Yıllardır tiyatroyu halkla buluşturuyoruz. Bu Dünya Tiyatrolar Günü'nde tiyatromuzun perde arkasını da halkımıza açalım istedik. Tiyatro yapılan ve tiyatroya değer veren bir toplumun daha iyi bir toplum olacağına inanıyoruz. Çünkü tiyatro iyidir. Tiyatro yapan ya da tiyatroyu sevenler de iyi insan olurlar"” şeklinde konuştu.