Belçika Milli Güvenlik Kurulu’nun Dün (23 Temmuz) Gerçekleşen Toplantısı Ardından Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Salgınıyla Mücadele Kapsamında Açıklanan Yeni Tedbirler Hakkında Duyuru

Belçika Milli Güvenlik Kurulu’nun Dün (23 Temmuz) Gerçekleşen Toplantısı Ardından Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Salgınıyla Mücadele Kapsamında Açıklanan Yeni Tedbirler Hakkında Duyuru ⬇️⬇️⬇️

Belçika Milli Güvenlik Kurulu’nun dün gerçekleşen toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Sophie Wilmès, tespit edilen Kovid-19 vakalarında geçen haftadan bu yana kaydadeğer bir artış gözlemlendiğini, virüs üreme katsayısının (R0) da geçtiğimiz hafta 1’in üzerine çıktığını, tüm bunların, salgının tekrar canlanmakta olduğuna işaret ettiğini belirtmiş, daha katı önlemlerin alınmasını önlemek amacıyla herkesi tedbirli davranmaya davet etmiş; mevcut epidomiyolojik veriler ışığında daha önce 1 Ağustos’ta başlaması öngörülen tecritten çıkışın 5. fazına bu aşamada geçilmemesinin ve bazı yeni tedbirler alınmasının kararlaştırıldığını duyurmuştur.

Başbakan Wilmès tarafından açıklanan kararlar uyarınca:

▪️25 Temmuz Cumartesi günü itibariyle pazar yerlerinde, tema parklarında, işlek alışveriş caddelerinde, yerel makamlarca belirlenecek ve yoğun insan dolaşımının olduğu tüm özel ve kamu alanlarında, kamu binalarının vatandaşların erişime açık olan bölümlerinde ve masalarında servis alanlar hariç horeca sektöründeki (otel, kafe, restoran) her alanda müşteriler maske takmak zorunda olacaktır.

▪️Yukarıda kayıtlı alanlar dışında sosyal mesafenin gözetilmesinin mümkün olmadığı tüm alanlarda maske takılması şiddetle tavsiye edilmektedir.

▪️Restoran ve kafelerde hizmet alan herkes, iletişim bilgilerini işletmelere bırakmak zorunda olacaktır. Bahsekonu mekanlarda bulunan kişilerden birinde Kovid-19 tespit edilmesi durumunda temas edilmek üzere kullanılacak olan bu şahsi bilgiler 14 gün sonra silinecek olup, başka hiçbir gerekçe için kullanılamayacaktır.

▪️Salgının yayılmasının önüne geçmek üzere 15 kişilik sosyal temas baloncuklarının korunması önem arzetmektedir. Her bir şahıstan, gerektiğinde bu 15 kişiye ilişkin bilgileri temin edebilmesi beklenmektedir.

▪️İç mekanlarda yapılan etkinlikler 200, dış mekanlardaki etkinlikler en fazla 400 kişiyle sınırlı olmaya devam edecektir.

▪️Salgının gelişimine bağlı olmak ve sıkı kurallar uygulanmak şartıyla fuarların 1 Eylül itibariyle düzenlenmeye başlanması öngörülmektedir.

▪️Gece faaliyet gösteren dükkanlar faaliyetlerini 22.00’da sonlandıracaktır.

▪️Tedbirlere uyulup uyulmadığına tespit etmek üzere gerçekleştirilen kontroller arttırılacaktır.

▪️Şahısların her zaman olduğu gibi aşağıda kayıtlı altı temel kurala uymaya devam etmesi beklenmektedir:

a) Hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir.

b) Kişilerle temaslarda dış alanların kullanılması tercih edilmelidir.

c) Risk grubundaki kişilerin özel önlemler alması önem taşımaktadır.

d) 1,5 metrelik sosyal mesafe kurallarına uyulması beklenmektedir

e) Bir haftada temas edilen kişilerin 15 kişiyle sınırlandırılması önem arzetmektedir.

f) Grup toplantılarının 15 kişiyle (çocuklar dahil) sınırlandırılması gerekmektedir.

Ülke dışına seyahatlerle ilgili hususlar:

 ▪️Tatilden dönen herkesin, döndüğü bölgenin risk içeren bölge olup olmadığına ve kullanılan ulaşım aracının niteliğine (tren, araba, uçak) bakılmaksızın, dönüşünden 48 saat önce internet üzerinden bir form doldurması gerekecektir.

▪️Salgın açısından risk oluşturan bölgelerden dönen tatilcilere yönelik yürütülecek strateji kapsamında, Avrupa ülkeleri arasında sağlık açısından yüksek risk içeren bölgeleri gösteren turuncu renkli bölgelerden dönen şahısların test yaptırmaları ve kendilerini 14 gün süreyle evlerinde karantinaya almaları tavsiye edilmekte; (üçüncü ülkelerin de dahil olduğu) kırmızı renkli bölgelerden dönen kişilerin ise Belçika’ya dönüşlerinde 14 gün süreyle zorunlu ev karantinasında bulunmaları ve test yaptırmaları gerekmektedir.

(Bahsekonu uygulamalar kapsamında vatandaşlarımızın Belçika’ya dönüşleri öncesinde anılan formu doldurmaları, Belçika’ya geldiklerinde kendilerini, bu formda belirttikleri adreslerinde 14 gün süreyle karantinaya almaları, buna ilave olarak Belçika’daki evlerine geldikten sonra aile doktorlarına giderek PCR testi yaptırmaları beklenmektedir. PCR testinin negatif çıkması durumunda, karantina süresinin kısaltılma imkanının bulunduğu öğrenilmiştir. Bu hususta, doldurulacak form dahil bilgilere ve diğer ülkelerin sınırlarını Belçika vatandaşlarına açma durumları ve şartları ile salgın açısından risk oluşturan bölgelerden dönen Belçikalıların ülkeye girişlerinde tabi olacakları uygulamalar hakkında Belçika Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında yayınlanan listeye aşağıdaki uzantıdan ulaşılabilmektedir. Vatandaşlarımızın seyahat planlarını yaparken bu sayfayı ve Belçika makamlarının duyurularını düzenli takip etmeleri önemle tavsiye olunur)

🌐 https://diplomatie.belgium.be/en