BELÇİKA TÜRK STK’LARDAN AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE DESTEK ZİYARETİ

Belçika’da hizmet veren Sivil toplum teşkilat Başkanları Azerbaycan Cumhuriyeti’nin işgal edilmiş topraklarını özgürleştirme adına yaptığı mücadelesinde ‘Azerbaycanlı kardeşlerine destek verme adına Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Belçika ve Lüksemburg Büyükelçisi Fuad İskenderoğlu’nu ziyaret ettiler.

Azerbaycan Toprağı olan Karabağ’ın, 30 yıldan beri İşgalci ve Tecavüzkar Ermenistan tarafından işgal edilmesi, Dünya kamuoyunu da rahatsız etmekteydi.

Şımaran Ermenistan İşgal edilmiş topraklar yetmemiş gibi  ileri giderek Tovuz ve diğer bölgeleri de işgal etmeye kalkınca, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in emriyle, Azerbaycan Ordusu atağa geçerek, Ermenilerin işgal ettikleri toprakların işgalden kurtarılması için savaşmaya başladı.

Yaklaşık 10 gün içerisinde Azerbaycan Ordusu bazı şehir ve onlarca yerleşim yerini destansı mücadeleyle özgürleştirdi. Rusya’nın davetiyle Azerbaycan ve Ermenistan dün akşam itibarıyla da esirler ve cenazelerin takası nedeniyle, Ateşkes ilan ettiler.

Savaşın başından beri Türkiye en üst düzeyde yaptıkları açıklamalarda Azerbaycan Halkı ve Ordusunun yanında olduğunu açıkça ifade etmekteydi.

Avrupa’da yaşayan  Türk Sivil Toplum Kuruluşları da yaptıkları açıklamalarda ve yayınladıkları bildirilerde Azerbaycan’ın haklı davasının yanında olduğunu belirterek Tecavüzkar ve İşgalci Ermenistan’ın Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarından acilen çıkmasını dile getirmekteler.

Belçika’da hizmet veren Sivil toplum teşkilat Başkanları Azerbaycan  Cumhuriyeti’nin işgal edilmiş topraklarını özgürleştirme adına yaptığı mücadelesinde ‘Azerbaycanlı kardeşlerine destek verme adına  Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Belçika ve Lüksemburg Büyükelçisi Fuad İskenderoğlu’nu ziyaret ettiler.

‘Belçika’da hizmet veren bazı Sivil Toplum Kuruluş Başkanları Azerbaycan Büyükelçisi Fuat İskenderoğlu’nu ziyaret ederek, Azerbaycan halkının haklı davasında yanlarında olduklarını bildirerek, şehitlerden dolayı Büyükelçi’ye başsağlığı dileyip, zafer elde etmelerini temennisinde bulunarak, desteklerini belirttiler.

Azerbaycan Büyükelçisi Fuat İskenderoğlu, Büyükelçilik Birinci Katibi Vusal Mammadov’la birlikte davetlilerini karşıladığı heyette,  Azerbaycan Belçika Dostluk  Cemiyeti Başkanı Ayhan Demirci, Kısa adı BTSF olan Belçika Türk Spor ve Kültür Federasyon Başkanı Ali Aydoğdu, Gent Türk Ocağı Onursal Başkanı Tuncer Sarı, EYAD Derneği Onursal Başkanı Metin Edeer, Belçika Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Turan Türe, Gündem Haber Medya Gurubu Başkanı Hüseyin Dönmez, Beringen Music Club Başkanı İsmail Erdoğdu, Başkan Yardımcısı Zeki Yalçın ve Belçika Aydın Haber Genel Yayın Yönetmeni Celil Gündoğdu yer aldı.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Azerbaycan Büyükelçisi Fuat İskenderoğlu ve Büyükelçilik Birinci Katibi Vusal Mammadov yaptıkları konuşmalarda özetle şunlara değindiler:

“Öncelikle siz değerli kardeşlerimizi burada görmekten son derece mutluyuz. ‘Hoş geldiniz’ Sizlerin de bildiği gibi merhum Cumhurbaşkanımız  Haydar Aliyev’in ifade ettiği, ‘Biz, Tek millet, iki devletiz’ sözüne istinaden, geçmiş kadim ilişkilerimizle birlikte, bu günde siz kardeşlerimizle beraberiz.

Bildiğiniz gibi Ermenistan 30 yıldan beri Azerbaycan topraklarının %20’sini işgal etmekteydi. Uluslararası ve BM kararlarına rağmen işgal ettiği toprakları terk etmediği gibi, MİNSK grubunun olayı ağırdan almasından istifade ederek, daha da cüretlenip diğer şehirlerimize de ağır silahlarla saldırmaya başladı. Biz öncelikle konunun masada halledilmesi için 30 yıldan beri sabrettik.

Ancak, son saldırıları özellikle sivil halktan ve askerlerden şehit vermemiz bardağı taşıran son damla oldu. Cumhurbaşkanımız Sayın İlham Aliyev’in Başkumandanlığında,  Ordumuz işgal edilmiş toprakların özgürleştirilmesi için acilen harekete geçti. Bizim,  son teknik araç ve silahlarla donanımlı ordumuz kısa sürede işgalcileri  işgal edilmiş onlarca yerden geri çıkararak, topraklarımızı kurtardı.

Bu konuda kardeş ülke Türkiye ve O’nun idarecileri her zaman yanımızda oldular. Desteklerini açıkladılar. Ben halkımız adına kendilerine teşekkür ediyorum. Bizler kardeşiz acı ve mutlu günümüzde birlikteyiz. Bizler buradaki muhataplarımızla görüşüyoruz haklı davamızı anlatıyoruz. Tüm bunlarla birlikte, gerek Cumhurbaşkanımızın gerekse diplomatlarımızın anlatımları ve ikili görüşmeleriyle,  Dünya kamuoyunda  haklılığımızı ispatladık.

‘Biz haklıyız Karabağ bizimdir’. ‘Karabağ Azerbaycandır’ sloganıyla, Ermenistan’ı gerek diplomatik, gerekse cephelerde mağlup ettik. Biz savaş yanlısı değiliz. Bizim isteğimiz Ermenilerin Azerbaycan toprağı olan Karabağ’dan çıkıp gitmeleridir. 30 yıldır masada halledelim dedik yanaşmadılar,  şimdi ise meşru bir şekilde cephelerde hakkımızı alıyoruz. Biz sivil bölgelere saldırmıyoruz, onlar sivil bölgelerdeki halkımızı vuruyor. Dünya bu vandallığı görüyor.

Bizler, Türk ve Azerbaycan vatandaşları ve diasporaları olarak, Ermenistan’ın işgalci olduğunu her zaman gündemde tutmalıyız. Gençlerimizi birlik ve beraberlik içerisinde tutarak, onlara tarihlerini anlatmalıyız.

Geçtiğimiz günlerde Ermeniler Vandallardan oluşan bir grup bizim elçiliğimiz önünde gösteri yaparak, binamız taşlarla saldırarak, bir çok camımızı kırdılar. Belçika emniyet güçleri onları kovdu engel oldu. Bu vesileyle Belçika güvenlik makamlarına teşekkür ediyoruz.

Ben hemen hemen her gün,  Avrupa ve Asyalı tüm muhataplarımızla beraber kardeş Türkiye’nin Brüksel ve AB Büyükelçileriyle de görüşmeler yapmaktayım.  Biz dünyanın her yerinde birlik içerisinde olmalıyız. Bu mücadele günlerimizde yanımızda olduğunuz için siz kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz” dediler.

Heyete başkanlık eden Azerbaycan Belçika Dostluk Cemiyeti Başkanı Ayhan Demirci ve Heyetteki temsilciler yaptıkları konuşmalarında, “Azerbaycan Türkiye kardeşliğine vurgu yaparak, 30 yılı aşkın bir zamanda Avrupa’nın Başkenti Brüksel’de ‘gerek SSCB dönemi, gerekse Azerbaycan Cumhuriyetinin kuruluş öncesi ve sonrasında Azerbaycan’ın haklı mücadelesinde hep ön saflarda olduklarını” dile getirdiler.

Heyet temsilcileri: “Kardeş Azerbaycan halkı ve Ordusunun her daim yanında olduklarını” ifade ederek, Azerbaycan Cumhuriyeti Belçika ve Lüksemburg Büyükelçisi olarak, Fuad İskenderoğlu’na geçmiş olsun, şehitlerinden dolayı başsağlığı ve  mücadelelerinden dolayı da zafer temennisin de bulundular.

Davetlilerini Büyükelçilik binasında gezdiren Büyükelçi İskenderoğlu ve heyetin hatıra görüntü vermeleriyle ziyaret programı sona erdi.

www.belcikaaydinhaber.com

********************************************

Heyetin bir müddet önce Belçika Kamuoyuna yönelik bildirisini de sizlerle paylaşıyoruz.

KAMUOYUNA DUYURU

ERMENİSTAN’IN KARABAĞ İŞGALİ DERHAL SON BULMALIDIR…

Tecavüzkar ve İşgalci Ermenilerin ‘Dağlık Karabağ’ı işgali yetmemiş gibi Azerbaycan topraklarına ve sivil hedeflere  yönelik tecavüzkar saldırıları tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşmişti.

Ancak, Azerbaycan Ordusu’nun tüm dünyanın duyarsızlıklarına ve küstah Ermenilerin saldırılarına karşılık, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’in emriyle harekete geçerek toraklarını kurtarmaya yönelik kahramanca tavrı Türk dünyası ve diğer ülke halkları arasında sevinçle karşılandı.

Hedefin kendi toprakları olan ‘Dağlık Karabağ’ın işgalci Ermenilerden kurtarmaya yönelik şanlı ilerleyişi devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Avrupa ve Belçika’nın en önemli Sivil Toplum Kuruluşu olan ‘Azerbaycan Belçika Dostluk Cemiyeti’ Başkanı Ayhan DEMİRCİ’nin ve diğer Sivil kuruluşlarının da destek verdiği  ‘Kamuoyu Bildirisi’ni sizlerle paylaşıyoruz.

KAMUOYUNA DUYURU

ERMENİSTAN’IN KARABAĞ İŞGALİ DERHAL SON BULMALIDIR…

Ermenistan tarafından 1988-1994 yılları arasında çıkan çatışmalar sonucu, Azerbaycan ülkesinin topraklarının % 20’si işgal edilmişti.

Bu bölgelerdeki çatışmalarda sivil halktan yüzlerce insan acımasızca katledilirken, bir milyon üzerindeki Azerbaycan vatandaşı ise, vatanları olan Dağlık Karabağ bölgesinden Azerbaycan’ın diğer şehirlerine göç etmek zorunda bırakılmışlardır. Bu insanlar 30 yıldan beri ağır şartlar içerisinde hayatlarını devam ettirmek zorunda bırakılmıştır.

Bu işgal hareketinden sonra, Uluslararası kurumlar olayın çözümü konusunda her iki devletin arasını bulmak için, arabuluculuk görevi üstlenmesine rağmen, 30 yıldan beri her hangi bir somut adım atamamışlardır.

Bu bağlamda BM’lerin kendi kararlarına rağmen, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği (AGİT) teşkilatı tarafından ‘Karabağ’ sorununa barışçıl bir çözüm bulmaları, düşüncesiyle kurulan AGİT MİNSK Grubu 1992 yılından bugüne kadar, çözüm noktasında hiçbir ilerleme sağlayamamıştır.

Uluslararası kurumlar, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü konusunda görüş birliğinde olmasına rağmen, işgalci Ermenistan’ın, Human Rights Center ve Human Rights Watch gibi uluslararası kuruluşların, işgal edilen Azerbaycan topraklarında yaptıkları vahşi katliamlar tescil edilmesine rağmen, Ermenistan İşgalci tavrına bugüne kadar ısrarla devam etmiştir.

Ermenistan, ayrıca uluslararası hukuku hiçe sayarak, Azerbaycan’ın öz toprakları üzerinde sözde bir devlet kurma girişiminde bulunmuştur.

Yaklaşık 10 gün içerisinde Azerbaycan Ordusu bazı şehir ve onlarca yerleşim yerini destansı müğcadeleyle özgürleştirdi. Rusya’nın davetiyle Azerbaycan ve Ermenistan dün akşam itibarıyla da esirler ve cenazelerin takası nedeniyle, Ateşkes ilan ettiler.

Savaşın başından beri Türkiye en üst düzeyde yaptıkları açıklamalarda Azerbaycan halkı ve Ordusunun yanında olduğunu açıkça ifade etmekteydi.

Avrupa’da yaşayan  Türk Sivil Toplum Kuruluşlarıda yaptıkları açıklamalarda ve yayınladıkları bildirilerde Azerbaycan’ın haklı davasının yanında olduğunu belirterek Tecavüzkar ve İşgalci Ermenistan’ın Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarından acilen öıkmnasını dile getirmekteler.

Bununla birlikte Ermenistan, işgal ettiği toprakların dışında yeni kazanımlar elde etmek düşüncesiyle, saldırgan tutumunu tekrarlamış,  Uluslararası bazı kurumların ve özellikle MİNSK gurubunun çözümsüzlüğünden yararlanarak, zaman zaman sivil halka yönelik saldırılarını tekrarlamıştır.

Son olarak, Ermenistan  12 Temmuz 2020 tarihinde, Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırılarda bulunmuştur.  Bu saldırgan tutumu geçtiğimiz hafta içinde zirve yapmış, bu saldırılar da çocukların da içinde olduğu sivil ve askerler şehit olmuştur.

Uluslararası kurumların çözümsüzlüğü, bölgede tansiyonun giderek yükselmesine sebep olmuştur. Ermenistan’ın 30 yılı aşkın Azerbaycan topraklarında işgalci olarak kalması, Azerbaycan halkında tahammülün ve sabrın bitmesine neden olmuştur. Ermenistan işgali son bulmadıkça bu bölgede bir istikrar ve barıştan artık söz etmek hayaldir.

Tüm olumsuzluklara rağmen, 30 yıldan beri barışçıl tutumunu korumaya çalışan Azerbaycan Cumhuriyeti Lideri Sayın İlham Aliyev’in önderliğinde Azerbaycan halkı ve Kahraman Ordusunun başlatmış olduğu hareketin başarılı olması ve ‘Dağlık Karabağ’ın yeniden özgürlüğüne kavuşması en büyük temennimizdir.

Biz Dünya ve Avrupa kamuoyuna seslenerek, ‘Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınamalarını ve yaptırım uygulamalarını bekliyoruz.

Başta Azerbaycan halkı olmak üzere kendini Türk hisseden, her vatandaş bu işgalin karşısındadır. Bu bağlamda Azerbaycan Devletinin işgal edilen ‘Dağlık Karabağ’ bölgesiyle birlikte, diğer şehirlerinin Azad edilmesi yönündeki mücadelesini saygıyla karşılıyor ve destekliyoruz.

                                             Azerbaycan Belçika Dostluk Cemiyeti

                                                        Başkanı Ayhan DEMİRCİ

 

Destek veren kurumlar:

     Gent Türk Ocağı Onursal Başkanı Tuncer Sarı

EYAD Derneği Onursal Başkanı Metin Edeer

Belçika Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Turan Türe

Gündem Haber Medya Gurubu Başkanı Hüseyin Dönmez

Beringen Music Club Başkanı İsmail Erdoğdu

Belçika Aydın Haber Genel Yayın Yönetmeni Celil Gündoğdu

www.belcikaaydinhaber.com