05

~~‹MUSİC CLUP› YENİ EĞİTİM SEZONUNU, NOSTALJİ MEKAN ‘DOĞAN GÜNEŞ’ SALONUNDA, SAZLAR VE TÜRKÜLERLE AÇTI

Belçika Türk toplumunun en saygın Sivil Toplum Kuruluşlarından olan ‘Beringen Music Clup (Müzik Kulüp) Kurucu Başkanı, Saz ve Türkü üstadı İsmail Erdoğdu eğitimindeki kursiyerler, ‘Doğan Güneş Derneği’nin organizasyonuyla, 2021-2022 eğitim sezonuna, çaldıkları sazlar ve okudukları türkülerle start verdiler.

Detay
05

MİZAH YAZARI UTKU ‹EYVAH ZAYIFLIYORUM› KİTABINI NASREDDİN HOCAYLA BİRLİKTE TANITTI

Kısa bir süre önce zayıflamayi ti'ye alan 'Eyvah Zayıflıyorum' kitabıyla büyük ses getiren Cumhuriyet gazetesi Mizah Yazarı Erdinç Utku ‹1 Ekim Dünya Gülümseme Günü› nedeniyle, Avrupa'nın başkenti Brüksel'deki, Schaerbeek'de semtinde (Küçük Anadolu) bulunan Nasredin Hoca Heykeli önünde, temsili Hocayla kitabını tanıttı.

Detay
05

Ressam ve Öykü yazarı Sevim Ünal'ın 'İspanyol Komşu' adlı kitabı okurlarıyla buluşacak...

Belçika Türk Toplumunun tanınmış Ressam ve Öykü yazarı Sevim Ünal'ın 'İspanyol Komşu' adlı kitabı 9 ekim günü okurlarıyla buluşacak...

Detay
05

~AHMET URFALI’YA YUNUS EMRE ŞİİR ÖDÜLÜ

Eskişehir Kayı Boyu Derneği tarafından düzenlenen, ‘’Aşka Yolculuk Yunus Emre’yi Anma ve Ödül Gecesi’’ etkinliği çerçevesinde Şair Ahmet Urfalı şiir alanında ödül aldı.

Detay
05

Zeugmalı Monalisa 1.5 milyon kişiyi ağırladı

Bugüne kadar 1.5 milyon kişinin gezdiği Zeugma Mozaik Müzesi uzun süre ayrı kaldığı ziyaretçilerine kavuştu. Müzenin simge eseri olan ve ‘Mona Lisa’ benzetmesi yapılan Çingene Kızı’nın bu yıl 500 bin kişiyi Gaziantep’e çekmesi bekleniyor.

Detay
05

Yeşilçam’ın usta ismi Kartal Tibet hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın usta ismi oyuncu, senarist ve yönetmen Kartal Tibet, 83 yaşında hayata veda etti. Kartal Tibet'in vefat haberini oyuncu Civan Canova, sosyal medya hesabından, "Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim" notuyla duyurdu.

Detay
05

~~BETEV sunumu ile Dr. Gülseren BUDAYICIOĞLU semineri

Belçika Türk Eğitim Vakfı (BETEV), gençlerin okul başarılarını etik değerlere dayalı, dengeli ve verimli bir yaşam biçimine dönüştürme amacıyla, eğitime gönül vermiş üyeler ile birlikte kurulmuştur.

Detay
05

Aşık Maksut Koca: Halk müziği bir mekteptir

Aşıklık geleneği temsilcisi "Feryadi" mahlaslı Aşık Maksut Koca, "Türk insanının sevinci de ağıtları da türkülerdedir. Ağlaması, gülmesi, düğünü, bayramı hepsi türkülerin içindedir. O yüzden halk müziği, en değerli kültür kolumuz." dedi.

Detay
05

İngiliz senarist ve yönetmen Ritchie: Tüm filmlerimi Türkiye'de çekmek istiyorum

Antalya'da çekimleri devam eden "Five Eyes" filminin yönetmeni ve senaristi Guy Ritchie, Türkiye'nin kendisi için büyük bir "ilham kaynağı" olduğunu ifade etti.

Detay
05

~“YTB Çocuk Akademisi” Programına Başvurular Başlıyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen ve yurt dışında yaşayan çocukları erken yaşta; bilim, sanat ve felsefeyle tanıştırarak bu alanlardaki yetenekleri keşfeden “YTB Çocuk Akademisi” programına başvurular başlıyor.

Detay
05

Benin'in ünlü çocuk korosu İstiklal Marşı'nı okudu

Ünlü çocuk korosu "Les Choeurs du Benin", İstiklal Marşı'nın kabul edilmesinin 100. yılında Batı Afrika ülkesi Benin'deki Türk Büyükelçiliğinde İstiklal Marşı'nı okudu.

Detay
05

12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ ve İSTİKLAL MARŞI’NI EZBERE GÜZEL OKUMA YARIŞMASI PROGRAMI

T.C. BRÜKSEL BÜYÜKELÇİLİĞİ EĞİTİM MÜŞAVİRLİĞİ “2021 İSTİKLAL MARŞI YILI” KAPSAMINDA 2020 – 2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ ve İSTİKLAL MARŞI’NI EZBERE GÜZEL OKUMA YARIŞMASI PROGRAMI

Detay
05

Iğdırlı kadınlar el sanatları geleneklerini geleceğe taşıyor

Iğdır Üniversitesinin "Gelenekten Geleceğe" projesi kapsamında açtığı cam süs eşyası yapım kursu sayesinde yöredeki kadınlar hem meslek öğreniyor hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor. - Üniversitede düzenlenen kursta kadınlar, atık şişeleri ısıtarak şekillendirdikten sonra rengarenk boyayarak süs eşyası ve cam süslemeli mozaik pano üretiyor - Öğretim Görevlisi Fatime Savaş Can: - "İlk etapta açtığımız 15 kişilik kursumuzdan öğrenci ve ev kadınları faydalanmakta. Kursa katılan kadınlara İŞKUR tarafından destek veriliyor ve bu destekle aile bütçelerine katkı sağlıyorlar

Detay
05

Aktif Dernekler Birliği '21 Şubat Dünya Anadili Günü' kutlama videosu

Aktif Dernekler Birliği üye derneklerinden BETEV Belçika Türk Eğitim Vakfı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı desteği ile Bruksel, Gent, Anvers, Beringen ve Houthalen bölgerinde Türkçe dili dersleri düzenlenmektedir.

Detay
05

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘2021 Hacı Bektaş Veli Yılı’ genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılının 'Hacı Bektaş Veli Yılı' olarak kutlanmasına ilişkin Resmi Gazete'de genelge yayımladı.

Detay