05

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış birçok insanını şehit ve gazi vermiştir. Ülkemizde Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. Vakfımızın girişimleri ve yoğun mesaisi sonrasında 2002 senesinde çıkartılan yasa ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanının verildiği tarih olan 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir.

Detay
05

'30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI' TÜM YURTTA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE COŞKUYLA KUTLANDI...

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Türkiye’nin dört bir yanında her yaştan insan ellerinde Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla alanları doldurarak büyük zaferin 99’uncu yılını kutladı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehir belediyelerinin kutlama etkinliklerine ve Anıtkabir'e onbinler katıldı...

Detay
05

Türk milletinin şanlı tarihinin dönüm noktası: 30 Ağustos Zafer bayramımız Kutlu Olsun...

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünyanın gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçti.

Detay
05

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, HACI BEKTAŞ-I VELİ ANMA ETKİNLİĞİNE KATILDI

~CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “O hep adaleti savunmuştur. Devletin adaletle, liyakatle yönetilmesi gerektiğini söylemiş ve bunu dillendirmiştir. Hacı Bektaş-ı Veli’ye göre, insan iyilikte yarışmalı, haksızlığa karşı direnmeli, adaletten sapmamalı ve hiçbir zaman umutsuzluğa düşmemelidir.” İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hacı Bektaşı Veli'nin 750. vefat yılı için Yenikapı'da düzenlenen anma etkinliklerine katıldı. Festivalde konuşan İmamoğlu, "İnşallah Hacı Bektaşi Veli'nin o çağdaş duygularını en iyi şekilde temsil eden nesil oluruz" dedi.

Detay
05

Türk tarihinin şanlı zaferleri ağustosta yazıldı

Türk tarihinin altın sayfalarının yazıldığı ağustos ayında, Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi ve Anadolu topraklarının korunmasını sağlayan Büyük Taarruz'a kadar birçok zafere imza atıldı.

Detay
05

~~ANA- BABALAR İÇİN EL KİTABI: “ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI SİZİN ELİNİZDE ˮ

Eğitimci-Yazar Bahattin Gemici’nin “Çocuğunuzun Başarısı Sizin Elinizdeˮ adlı yeni kitabı Ankara’da Ürün Yayınları tarafından yayımlandı. Gemici son kitabında yurtdışında yaşayan Türk çocuklarının eğitim sorunlarına eğiliyor; çıkış yolları gösteriyor, çözüm önerileri getiriyor.

Detay
05

~TÜRK EDEBİYATINDA KERBELA/ Ahmet Urfalı

Kerbela; üzüntü gam, bela, belalı yer, kahramanlık makamı anlamındadır. Kerbela, Hicri 10 Muharrem, Miladi 10 Ekim 680’de 73 canın zalimler tarafından hunharca şehit edildiği yerin adıdır. Âşıkların matem günü olarak anılan Kerbela, İslam’ın önemli kırılma noktalarından biri olarak tarihte yer almıştır.

Detay
05

Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler törenle anıldı

Kocaeli'nin Gölcük ilçesi, Yalova, Sakarya ile İstanbul'un Avcılar ve Kadıköy ilçelerinde, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen depremde yaşamını yitirenler için anma etkinlikleri düzenlendi.

Detay
05

Milli iradenin dünyaya ilan edildiği mücadele: Erzurum Kongresi

Milli Mücadele hareketinin dönüm noktalarından olan Erzurum Kongresi ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atıldı.

Detay
05

İşte herkesin merak ettiği Yazlık Saray.

Marmaris’te inşa edilen ve kamuoyu tarafından 'Yazlık Saray' olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Evi 2019 yılında tamamlandı. O tarihten bu yana gizemini koruyan yerleşkenin mimarı Şefik Birkiye projenin görsellerini kendi internet sitesinden paylaştı. Vatandaşlar: Millet geçim, onlar saray derdinde diye eleştirilerde bulunuyorlar.

Detay
05

Herkesin dilinde... Peki ama nedir Psikoloji? / Psikoterapist Azra S. Ateş

Sitemiz yazar kadrosuna yeni konuk yazarlar eklenmeye devam ediyor. Genç Psikoterapist Azra S. Ateş yazılarıyla sizlerle buluşuyor. Ateş'in ilk yazısı 'Herkesin dilinde... Peki ama nedir Psikoloji' adlı makalesini ve kısa biyografisini sizlerle paylaşıyoruz. Aramıza katılan değerli Psikoterapist Azra S. Ateş'e hoş geldin diyerek çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Detay
05

Madımak hâlâ yanıyor

2 Temmuz 1993 günü 33 sanatçı ve aydın ile 2 otel görevlisinin hayatına kast edenlerden 33’ü müebbet hapis cezası almıştı. 2012’de zaman aşımına uğrayan davada 8 sanık kurtuldu, avukatları AKP’de bakanlığa yükseldi…

Detay
05

~YTB ’den; lisans, yüksek lisans ve doktora yapan yurt dışı vatandaşlara burs

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), dünyanın farklı ülkelerindeki Türk toplumu içerisinde; lisans, yüksek lisans ve doktora yapan başarılı vatandaşları “Prof. Dr. Fuat Sezgin Üstün Başarı Bursu” kapsamında ödüllendiriyor.

Detay
05

~~YANSIMA SÖZCÜKLER/ Mehmet Gıyas AZERİTÜRK

Pandemi pazarlarının iyi tarafları da var. Aylardır sokağa çıkamıyor, alışverişe gidemiyoruz. Bu alışverişten hoşlanmayanlar için iyi olurken, eş, dost, akraba gezmelerini sevenler için adeta zulüm oldu diyebiliriz. Bizler ansiklopedi kuşağıyız. Taksitle aldığımız yetmezmiş gibi, kupon biriktirerek, gazetelerden fasikül fasikül toplayıp matbaalarda ciltlettirdiğimiz çokça ansiklopedilerimiz de oldu. Bizler, “okumayı sevmiyorsan ansiklopedi oku” diyen öğretmenlerin, öğrencileri olduk. Bende bu kuşağın temsilcisi olarak pandemi pazarlarında dijital ansiklopedi okumayı ihmal etmedim.

Detay
05

~~28 Mayıs: Toprağın “CAN”, vatanın AZERBAYCAN oluşudur/ Mehmet Azeritürk

Azerbaycan Cumhuriyetinin 103. Kuruluş yılı nedeniyle, Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu (TADDEF) bir kutlama mesajı yayınladı. 28 Mayıs’ın sıradan bir bağımsızlık günü olmadığı vurgulanan bildiride, 28 Mayıs ; toprağın Can, vatanın Azerbaycan olduğunun da ilanıdır denildi. TADDEF ve bağlı dernekler adına Genel Sekreter Mehmet Gıyas Azeritürk imzası ile yayınlanan bildiride şu görüşlere yer verildi:

Detay