Yüksel: 'HoReCa planı esnafın menfaatinedir'

Milletvekili Veli Yüksel'in daveti üzerine Devlet Bakanı Bart Tommelein (Open Vld) Gent'te Türk esnaflara HoReCa planı hakkında bilgi verdi.

Milletvekili Veli Yüksel'in daveti üzerine Devlet Bakanı Bart Tommelein (Open Vld) Gent'te Türk esnaflara HoReCa planı hakkında bilgi verdi. Türk toplumu girişimci ruhu güçlü olan bir toplum. Çok sayıda serbest meslek ve küçük işletmelerin  olduğu bir toplum. Gent şehrinde yaklaşık 200 kadar restoran, dönerci ve snackbar bulunmaktadır.

'Bu işletmeler genellikle küçük aile şirketleridir ve çoğunlukla Unizo veya Horeca Vlaanderen gibi Federasyonlara üye olmayan işletmelerdir. HoReCa (Otel-Restoran-Kafe) Planı kapsamında hayata geçen yeni düzenlemeler esnafımız tarafından yetersiz bilinmektedir ve dolayısıla endişeye neden olmaktadır. Bir milletvekili olarak son mevzuatı vatandaşlarımızla paylaşmak ve onları doğru yönlendirmek bizim en temel görevimizdir.', diyen Yüksel

'Horeka sektörü önemli bir ekonomik sektördür ve ülkemizin en büyük işverenleri arasında yer almaktadır, bunun altını çizmek gerekir. Sektör büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Son aylarda Federal hükümet sektör için önemli reformları gerçekleştirdi. Mesela flexi-job ve mesai saatlerinin artırılması gibi önemli kararlar alındı. Flexi-job sayesinde, haftada 4 gün çalışan işçiler Horeka sektöründe sınırsız ve ekstra vergi ödemeden çalışabilecekler.', şeklinde konuştu. 

Milletvekili Yüksel'in davetine icabet eden Bakan Tommelein: 'Biz beyaz ticaret ve adil rekabet için bu önlemleri alıyoruz. Başarmak için, öncelikle kayıtdışı çalışmanın nedenlerini ele almamız gerekiyor. Biz daha fazla esneklik ve daha düşük işçilik maliyetleri ile sektörü desteklemeyi arzu ediyoruz.', dedi. 

Veli Yüksel: 'Full-time çalışan işçiler Horeka sektöründe 360 mesai saati yapabilecekler. 1 Temmuz 2015'ten bu yana sezon işçileri olarak tabir edilen işçiler için mesai 100 saatten 200 saate yükseltildi. Öğrenciler için yeni ve esnek bir sistem geliyor. Bugün öğrencilerin, bir takvim yılı içinde 50 gün çalışma hakları bulunmaktadır. Bu düzenleme sayesinde yılda öğrenci başına 400 saatlik bir mesai rejimine geçilecektir. İnşallah 2016 yılı Horeka sektörünün yılı olacak.', diyerek sözlerini tamamladı.