05

Kerkük’te Kızılca Kıyamet Kopmak Üzere!

~Ali Kerküklü (Irak'taki Türkmenlerin Sessiz Çığlığı Kitabının Yazarı) Türk yurdu Kerkük resmi olarak Bağdat yönetimine bağlı bir kenttir. Ancak peşmerge, 2014 yılında IŞİD’le mücadele bahanesi ile, Kerkük’te yönetime “fiilen” el koydu. Kürt grupları, uzun bir dönem boyunca petrol zengini Kerkük’te varlığını göstermek için nüfus ve tapu dairesine saldırarak, yakıp yıkıp yağmaladılar. Bir anlamda, bunu yaparak, kentin tarihini/hafızasını yok etmek istediler.

Detay
05

Son dakika! İdlib'de çatışma çıktı! Sesler Hatay'dan duyuluyor

İdlib'de son dakika çatışma çıktı! İdlib kırsalındaki uzun namlulu silahlarla çatışma sesleri, sınırın Türkiye tarafındaki Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde duyuldu. Çatışmanın Özgür Suriye Ordusu ile Hayat Tahrir el-Şam arasında yaşandığı bildirildi. Öte yandan, İdlib operasyonu için sınır karakoluna askeri personel ve araç sevkiyatı devam ediyor.

Detay
05

Son dakika… Türk askeri sınırı geçti…

Genelkurmay Başkanlığından İdlib operasyonuna ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada 8 Ekim'den (dünden) bu yana keşif çalışmalarının başladığı belirtildi ve "TSK görevini angajman kuralları içinde sürdürüyor" denildi. Yani Mehmetçiğin dün Suriye sınırını geçtiği belirtildi.

Detay
05

TSK, Suriye’ye giriyor… Hedef: İdlib

Türkiye'nin sınır güvenliği için hayati öneme sahip olan ve şu an cihatçı grupların elinde olan, Suriye’nin İdlib kentine TSK operasyon düzenliyor. Rusya ile anlaşan Türkiye önden ÖSO güçlerini gönderdi. Mehmetçiğin de ilerleyen saatlerde sınırı geçerek harekata başlaması bekleniyor. Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün İdlib'te ciddi bir harekat var ve devam edecek. Operasyonu ÖSO yürütüyor, askerimiz 'henüz' İdlib'te değil" dedi. Öte yandan 500 kişilik Türk askerliği birliğin İdlib'teki çatışmazlık bölgesine geçtiği öne sürüldü. İşte tarihi operasyondan detaylar...

Detay
05

Washington’dan referandum çağrısı: İptal edin

ABD yönetimi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapma kararını desteklemediğini açıkladı. Açıklamada 'referandumun iptal edilmesi' çağrısında bulunuldu.

Detay
05

IŞİD Rakka'da Ağır Kayıplar Veriyor: 800 Ölü

Rasthaber - Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye hükümet güçlerinin Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri’nin desteğiyle Fırat Nehri’nin vadisinde Ganem Ali yerleşiminin yakınlarında IŞİD’li bir grubu bozguna uğrattığını, operasyonda 800’ün üzerinde militanın öldürüldüğünü bildirdi.

Detay
05

TELAFER İŞİD CANİLERİNDEN KURTARILDI. TEBRİKLER IRAK ORDUSU

Irak’ın kuzeybatısındaki Telafer kentinin IŞİD militanlarından tamamen kurtarıldığı, şimdiyse kentin içinde temizleme operasyonlarının sürdüğü duyuruldu.

Detay
05

İran Meclisine ve İmam Humeyni haremine Silahlı Saldırı

Bu sabah İran Meclisine giren bir kişi güvenlik görevlileriyle yaşadığı arbedede, güvenlik görevlilerine ateş etti. Tahran Milletvekili İlyas Hezreti, İRİB Haber Ajansına iki kişinin kalaşnikof ve bir kişinin tabancayla saldırdığını açıkladı. Yaşanan çatışmada güvenlik görevlilerinden bir kişiyi ayağından vuruldu. İran Meclisi güvenlik güçleriyle çatışmaya giren kişinin kimliği henüz belli değil ve çatışma devam ediyor. Bazı milletvekilleri yaptıkları açıklamada; yaşanan çatışmada meclis güvenlik güçlerinden birinin şehit olduğunu belirttiler. Yapılan açıklamada; İran İslam Cumhuriyeti Meclisinin kapatıldığı ve milletvekillerinin çıkışına izin verilmediğini bildirdi. Ayrıca silah seslerinin kesildiğini ama saldırganların henüz yakalanmadığını söyledi.

Detay
05

KÖRFEZDEKİ KATAR KRİZİNİN PERDE ARKASI

Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdular. 4 ülkenin Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından Yemen ve Libya'dan da Katar hamlesi geldi.

Detay
05

Ruhani'den ikinci zafer sonrası ilk mesaj

Ruhani'den ilk seçim mesajı: "Muhaliflerimin eleştirme hakkı saklıdır."

Detay
05

TSK Topçu Birlikleri Menbiç'te Esad ve YPG Güçlerini Vurdu. Ortadoğu'da Savaş başlıyor mu?

Suriye resmi haber ajansı SANA, TSK topçu birliklerinin Menbiç'in batısında bulunan Esad rejimi güçlerine ve YPG'li teröristlere top atışı yaptığını, operasyonda çok sayıda rejim askeri öldüğünü ve yaralandığını bildirdi.

Detay
05

Irak’la Tüm Alanlarda İşbirliğini Sürdüreceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, Irak’ın milli egemenliğini ihlal edecek her türlü girişime karşı çıkacaklarını vurguladı

Detay
05

Irak'a Demokrasi gelecek denilmesinden bu güne kadar 455 gazeteci öldürüldü...

Irak Gazeteciler Sendikası tarafından hazırlanan rapora göre, 2016'da çoğu Musul'da terör örgütü IŞİD tarafından olmak üzere 20 gazeteci öldürüldü.

Detay
05

Esad Konusunda Suriye Halkının Ne Dediği Önemli

~~Çavuşoğlu, Antalya’nın Kepez ilçesindeki Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi’nce gerçekleştirilen ‘Dostlar Meclisi’ toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye genelinde ateşkesin sağlanması gerektiğine değinerek şöyle devam etti:

Detay
05

Avrupa’da Terör Alarmı

~~BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Europol, hazırladığı raporla ülkeleri güncel bir tehdide karşı uyardı.

Detay