8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN

uHer yıl 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü – International Women’s Day veya orijinal adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanır. '8 Mart Dünya  Emekçi kadınlar Günü'nü kutluyor, kadınlarımıza daha iyi bir yaşam koşulu dileklerimizi yineliyoruz.

Her yıl 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü – International Women’s Day veya orijinal adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanır.

'8 Mart Dünya  Emekçi kadınlar Günü'nü kutluyor, kadınlarımıza daha iyi bir yaşam koşulu dileklerimizi yineliyoruz.

Dünya Kadınlar Günü, günümüzde dünyanın dört bir yanında gösteriler, anmalar ve etkinliklerle kutlanmaktadır. Kadına şiddet karşıtı protestolar ve yürüyüşler, ünlülerin katıldığı kampanyalar düzenlenmektedir.,

Dünya Kadınlar Günü’nün Tarihi:8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk başlarda günü belli olmasa da ilkbaharda kutlanan Dünya Kadınlar Günü’nün 8 Mart olarak kararlaştırılması 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Bugünün ismi de “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Dünya Kadınlar Günü ülkemizde ilk kez 1921 yılında kutlanmıştır. 1975 ve onu takip eden yıllarda katılımın çok yüksek olduğu gösteriler ve yürüyüşler düzenlenmiştir. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

Bugünün anısına bir Doodle hazırlayan Google da her milletten 27 kadının yüzünü kullanarak Dünya Kadınlar Günü’nü ana sayfasına taşıdı.

www.belcikaaydinhaber.com