1 Eylül Dünya Barış gününüz kutlu olsun

~1 Eylül Dünya Barış günü nedir, Barış Günü ne zaman ilan edildi, kutlanmaya başlandı? Dünya Barış Günü hangi ülkelerde kutlanır?

~1 Eylül Dünya Barış günü nedir, Barış Günü ne zaman ilan edildi, kutlanmaya başlandı? Dünya Barış Günü hangi ülkelerde kutlanır?

Dünya Barış günü nedir, ne zaman ilan edildi ve kutlanmaya başlandı? Dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi amacıyla Dünya Barış Günü Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı'nı başlattığı tarih ilan edildi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise 1981 yılında 21 Eylül'ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

1 Eylül Dünya Barış günü nedir, Barış Günü ne zaman ilan edildi, kutlanmaya başlandı? Dünya Barış Günü hangi ülkelerde kutlanır?
Nazi ordularının Polonya'ya saldırarak dünya savaşı başlattığı tarih 1 Eylül, barışın önemini hatırlatmak için ilan edildi ve dünya çapında kutlanmaya başlandı. İşte 1 Eylül Dünya Barış Günü hakkında merak edilenler...

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ NEDİR, NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

1 Eylül Dünya Barış günü, Almanya'nın 1939 yılında Polonya'yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olarak barışa vurgu yapmak için ilan edildi.

Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı'nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı gününü”nü “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul'un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül'ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

Birleşmiş Milletler, Barış Günü'nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.